Bizita Q - nepředstavitelně odporná pěknost

8. února 2008 v 2:47 |  umění
Text níže, tím spíše recenzovaný film, není vhodný pro nedospělé a citlivé jedince.
V první řadě se musím přiznat - tak trochu se bojím Asiatů. Mimo jiné si s nimi spojuji i určitou lhostejnou krutost. Asi jen předsudky, nicméně Takashi Miike (mj. autor snímků Itchi the Killer nebo Zmeškaný hovor) je mnoha aspekty svého sedm let starého filmu potvrdil. Aby je následně zase zpochybnil. Jo, blábolím.
V první fázi Bizita Q je položeno několik otázek. Tou první je: Už jsi to někdy dělala se svým tátou? Odpovědi se nám nedostane. Místo slov přijdou na řadu činy. Film začíná poměrně podivným incestním sexem mezi mužem středního věku a jeho dcerou prostitutkou. Muž je hotový během několika vteřin a okamžitě ho přepadá postorgastický pocit viny - Tohle není správné. Co tady vlastně dělám? Bude to naše malé tajemství... Dcera si z toho nic nedělá. Jen mu vynadá do rychlíků. Je to humorné, nebo hrůzostrašné?
Tenhle podivín má kromě dcery doma ještě manželku a syna ve školních letech. Druhý jmenovaný mlátí první jmenovanou. Koupila´s mi špatnou značku zubního kartáčku. Proč jedou v televizi ty reklamy? Pseudohumanisté by tvrdili, že za to tenhle výlupek nenese vinu. Šikanují ho totiž jeho spolužáci. Napadne vás: a kdo ubližuje jim? Zdá se, že se díváme na špičku ledovce.
Do života rodiny vstoupí podivný anděl. Vyhublý metrosexuál v kožených kalhotách. Nevíme, kdo to je. Ani členové rodiny to nevědí. A nepídí se po tom. Tenhle člověk jim změní život. Ty´s nám přišel zničit domov, že? Děkuji ti.
Otec rodiny natáčí dokument o mladých Japoncích. Je přitom znásilněn. To ale není důležité. Matka, stejně jako dcera, šlape, aby si vydělala na drogy tlumící bolest z jejích zranění. To také není důležité. Ve filmu se v jeho závěrečné fázi objeví celá řada mrtvol. V jedné z nich se hlavě rodiny zasekne penis. O tohle ale v podstatě také nejde. O co tedy jde?
Miike natočil nesmírně divný snímek o vnitřně rozpadlé rodině plné krutosti. Zvlášť perverzně působí zejména nejrůznější detaily. Chlapec zmlátí matku plácačkou na koberce, kterou vzápětí uschová do speciální skříně. Vedle ní leží krabice od bot Reebok. Nebo - v dívčině pokoji, který opustila, když se rozhodla jít "pracovat", zůstali plyšáci a růžový snowboard.
Miike vymyslel způsob, jak rodinu opět spojit. Nejde ani tak o "odražení se ode dna". Každý z jejích členů jen musí něco pochopit. Musí se vymanit ze své pozice, najít pro sebe nové místo v rodině i ve světě, a uvědomit si úchylná pravidla, podle nichž život funguje. Nakonec obě děti skončí zpět u matčiných bradavek a otec analyzuje svůj problém s předčasnou ejakulací. Celkem mě to dojalo. Vážně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama