díky, JKR

29. března 2008 v 22:11 |  umění
Je tu onen slavnostní i melancholický okamžik. Dočetla jsem sedmý díl Harryho Pottera. Trochu jsem si u něj zanadávala, zaslzela a také jsem u něj často nevěřícně vrtěla hlavou. Na druhou stranu mě i pobavil a přinesl mi určité uspokojení. Nikdy dřív jsem nepřečetla větší literární útvar než trilogii. A teď, po sedmé části primárně dětské knihy lituji, že to končí.
S mnohým, jako věrný čtenář, nejsem spokojená. Ačkoliv duší idealista, mrzí mě, kolik nečekaných (a, žel, často i nelogických) obratů se v knize stane, a kolikrát zafunguje šťastná náhoda, jen aby všechno dopadlo tak nějak přijatelně. Když už nic jiného, není to výchovné. Jen ať se lidé s životem rvou a nečekají zázraky.

Trochu mě znervózňovala i řada přímo i nepřímo souvisejících detailů. Podivné spory ohledně amatérských překladů, diskuse na téma Brumbálovy údajné homosexuality, kterou, k mému překvapení, rozpoutala sama JKR, debaty o případných dalších dílech, i záležitosti zcela okrajové (avšak o nic méně zneklidňující) - jako třeba přiznání autorky, že nějakou dobu pomýšlela na sebevraždu, či fakt, že představitel hlavní filmové role hraje v britských divadlech nahatý. Liberál se pousměje, rodič povzdychne a konzervativci se zvýší tep.
Zároveň musím vyjádřit svůj obdiv nad tím, jak obstojně se JKR vyhnula všem konfliktním liniím, které by do dětských knih patřit neměly. Zejména pak chvályhodnou oklikou obkroužila náboženství a politiku. Vytkla bych snad jen častý prohřešek proti zásadám morálky, kdy se lidé dělí na "chudé a čestné" a "bohaté a bezpáteřní", přičemž ideální je spadat do střední společenské vrstvy. Zdá se mi, že jedna z nejbohatších žen Británie ve svých knihách tuhle botu několikrát udělala.
Knihy o Harrym Potterovi jsou knihami o odvaze, přátelství a lidskosti. Kombinací brilantní formy, populárního tématu a poutavé dějové linie se JKR podařilo stvořit dílo, které se nepochybně pozitivně podepíše na duších těch, kteří se s ním blíže seznámí. Věřím, že postupem času si toto uvědomí zarytí "komerci neberu" čtenáři, někteří církevní hodnostáři i žárliví autoři těžších žánrů. Harry Potter je zkrátka přínosem. Díky, Joan.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama