o-ba-ma

27. března 2008 v 0:30 |  politika
Jsou věci, které racionálně nevysvětlíte. Proč letadlo létá? Proč jsou nezdravá jídla tak dobrá? Nebo - kam se poděla francouzská mužnost? Podobnou otázku ve mně vyvolávají celosvětové i mé vlastní vzrůstající sympatie k americkému demokratovi B. Obamovi.
Když jsem si koncem loňského roku pročítala politické životopisy všech potenciálních nástupců G. Bushe, nad Obamovým jsem se zhrozila. Někoho tak levicového snad nemůže chtít ani postbushovská - a tudíž velmi pro-Demokratická - Amerika. Ne snad, že by moje nechuť k tomuto černošskému Arabovi dosáhla míry nechuti k mé oblíbenkyni "Hitlery" (to není z mé hlavy, narazila jsem na tuhle přezdívku v amerických diskuzních fórech) Clinton, nicméně do stejné kategorie socialistů a hodnotových liberálů bych je zařadila.
A hle - stačilo pár měsíců a já jsem schopná celou noc nespat a čekat na první odhady výsledků primárek z jednotlivých amerických států.
Otázka zní - čím to? Odpověď - Barrack má ohromné charisma. I při svých zcela nelevicových a mírně rasistických názorech jsem dospěla k přesvědčení, že tenhle chlapík prostě rulezz. Vedle kampaně klanu Clintonů, jehož tři vykutálení členové (sorry, Chelsea, ale ani ty v tom nejsi nevinně) zřejmě vyhlásili rodinnou soutěž - kdo na Obamu víc plivne, působí předvolební propaganda tohoto vysokého černocha s keňskými kořeny jako balzám. V zámoří dostal přiléhavý nick - NoDrama Obama.
Programy obou rivalů se ani moc nelíší a plochy tření jsou stále stejné - dobrým průvodcem typu "o amerických primárkách snadno a rychle" je následující video.
Stále dokola si vyčítají tytéž věci - Hillary podpořila invazi do Iráku (Obama nikoliv), Barrackova rétorika je často velmi obecná, Hillary jej kritizuje za nedostatek praktických řešení, taktéž si od ní vyslechl kritiku za své nehlasování ve věci potratového a zbraňového zákona (Obama má k oběma tématům kladný postoj, avšak nehlasoval). Diskuze, která se po tomto obvinění rozpoutala, ukázala, že Hillary je zákeřná lhářka. Obama dokázal, že drží svou názorovou linii. To oceňuji, přestože já osobně mám na oba zákony přesně opačný názor.
Naopak na stranu Clintonové se snáší kritika, že neodmítá peníze od pochybných sponzorů, hraje špinavou hru (každý měsíc jedna novinka o Obamovi - naposled to byla jeho fotka v tradičně muslimských šatech, pořízená během jeho návštěvy v Keni) a také že její prezidentování by nezastavilo Bush-Clinton-Bush éru.
Ačkoliv mají Clintonovi své tradiční VIP fanoušky i v případě této volby v podstatě jisté (Jack Nicholson, Cher, Brad Pitt, Jennifer Aniston), Obama i v této disciplíně vede - na jeho stranu se přidalo zejména několik mladých slavných ksichtíků (Alicia Keys, Jessica Alba, Scarlett Johansson, Ryan Phillipe aj.), což jen posiluje jeho podporu mezi mladou americkou generací, jíž Obama slibuje (ač poněkud stereotypně a bezobsažně) onu Change. Pokud jeho šarmu podlehne i konzervativní osoba mého typu, lze věřit v jeho úspěch. Porážka Hillary Clinton by pro mě, přiznávám, byla sladká.

Slovy letošních prezidentských primárek v táboře Demokratů jsou children, healthcare (Clinton) a change (Obama). Amerika potřebuje nejvíce to třetí jmenované. Děti obstarají imigranti a na velmi komerční healthcare jsou už Amíci zvyklí. Sorry, Hill, you suck.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 template template | E-mail | Web | 17. května 2008 v 13:44 | Reagovat

Kdybych byl Američan, dal bych hlas Johnu McCainovi. Volit mezi Hitlery a Obamou by pro mě bylo volit cold shit nebo hot shit. Obama je marketingový produkt, hlásající bezobsažné fráze jako "změna, změna". Jaká změna? To jsem nikdy od něj neslyšel ani nečetl.

Mimochodem, pěkný blog.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama