Ke zrušení KSM

1. dubna 2008 v 17:43 |  politika
Komunistický svaz mládeže byl zrušen. Ačkoliv se jeho funkcionáři asi ještě o nějaký ten odpor pokusí, zdá se, že rozhodnutí je definitivní. Co to znamená prakticky? Nic. Je-li pravda, že KSM nemá ani tisícovku členů, může běžný občan zrušení takové pidiorganizace s klidem v srdci ignorovat. Politicky jde ovšem o závažné téma.
Jakkoliv to mladí komunisté rádi banalizují, důvod pro zrušení KSM byl závažný - část jejich stanov nebyla slučitelná s Ústavou ČR. Pokud vím, tyto stanovy byly velmi podobné - ne-li stejné - i za předchozí středolevicové vlády. Teoreticky tedy patřičné úřady mohly (a měly!) dospět ke stejnému kroku již před několika lety. Ministerstvo vnitra se však tehdy k takovému postupu neodhodlalo. A aktuální stanovisko exministra Bublana? Jako obvykle - nicneříkající. Pochopila-li jsem to z jeho slov správně, zřejmě preferoval dialog s KSM, který by tento svaz časem ke zmírnění inkriminovaných pasáží přiměl. Někteří politici ČSSD šli ve svých vyjádřeních ještě dál a se zrušením svazu vyjádřili spíše mírný nesouhlas (ten se bude jistě dále upravovat podle výsledků průzkumů veřejného mínění). Z vyjádření mnoha významných osob lze získat dojem, že ti mladí komunisté jsou prostě jen takoví nerozumní idealisté, které by bylo nejlépe zcela ignorovat, a že v podstatě nepředstavují nebezpečí.
Za současné situace je to pravda. Představa, že by pár set mladých lidí / starších dětí s rudými prapory vyvolalo celorepublikový převrat, je směšná. V republice žije deset milionů lidí, navíc jsme členem řady unií a paktů, které možnost revolučního převratu v jednom z členských států prakticky vylučují.
Otázkou však je, zda není třeba postupovat i v tomto případě zásadově - s tím, že roli nejvyššího arbitra hraje ústava, která svým textem soukromý majetek chrání a jakékoliv revoluční násilí odsuzuje.
Konflikt, zdá se, nemá snadné řešení. Jakkoliv jsem na alibismus alergická, v tomto případě by pro mě bylo alibistické řešení asi nejpřijatelnější - zakažme Komunistický svaz mládeže, postarejme se o jeho oficiální zrušení, ale nad dalšími aktivitami jeho členů - nebudou-li násilné povahy - zkusme trochu přivírat oči. Kdo si hraje, nezlobí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 varny varny | 7. dubna 2008 v 23:37 | Reagovat

Neznam ty rozpory s ustavou, ale neprijde mi chytre neco podobneho zakazat zvlaste tehdy, je-li v CR x organizaci jez se chovaji jinak a daleko agresivneji ci podleji. Prirovnam -li to k americe, zde komunis. strana existuje bez problemu, tak jako x fasistickych a nikoho to nedere.Jak tem by se hodil zakaz, dovedete si to predstavit? Tu publicitu a narust clenske zakladny?

:)

2 pajka pajka | 8. dubna 2008 v 0:49 | Reagovat

Souhlasim se zakazem. S timto sdruzenim jsem nechtene mela "tu cest" na nekolika akcich a muzu potvrdit, ze vetsina z nich se chova uplne stejne jako neonaciste - hazi veci, vykrikuji odporna hesla, vyhrozuji lidem s jinym nazorem, mlati. Je zakazana propagace nacismu, proc by to stejne nemelo byt i s komunismem? KSM melo dokonce v cele zenu (Veronika Sykorova tusim), ktera si chvilemi hrala na velkou damu, ale ve skutecnosti ji vetsinu casu z ust take lezla hnusna hesla (Lenin, Stalin atd.) a vyhruzky jinak smyslejicim lidem. A predevsim nadavky, ktere se na holku vubec nehodi.

Nesouhlasim, ze kdo si hraje, nezlobi. KSM funguji dal, v Brne delaji pekny binec a na svych akcich ohrozuji slusne lidi. Temer pri kazde jejich akci je umravnuje policie. Nejsou tak uplne neskodni. Ale pozitivum je, ze uz i ti bezpaterni KSCM se za ne zacinaji stydet.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama