ženy proti hillary

4. dubna 2008 v 0:55 |  politika
Pámbu mě netrestej, že používám tak nepěkný nadpis. Jsem alergická na všechna hnutí "ženy pro" či "muži proti", stejně jako špatně snáším nesmyslná hesla typu "mládež za sociální politiku" či "vojáci proti válce". Propagandistické účely takových hlášek jsou jen výsledkem jejich nepravdivosti.
V tomto případě však mám ospravedlnění. Hillary Clinton má žen plnou pusu od doby svého angažmá v roli první dámy. Neustále vyděluje "ženy" coby zcela speciální (a pochopitelně tu nejdůležitější) součást společnosti, spolupracuje na programech zaměřených na ženy a o ženách bez ustání debatuje. Své názory vyváží i za hranice Spojených států - do Asie a do Afriky a věřím, že v těchto tradičnějších společnostech, v nichž je "ženská otázka" skutečně bolestná, se jí příležitostně podařilo i přispět k tomu správnému trendu.
Se ženami šla i do prezidentských primárek. Bojuje - leckdy poněkud za hranici rozumné agitace - proti diskriminaci žen v zaměstnání a v politice, za právo na interrupci, za zdravotní péči se zaměřením na ženy a děti, za práva lesbiček i za další ženská témata. Její boj někdy má a někdy nemá smysl. Není však možné o něm nevědět. Hillary Clinton se stává obětí častých vtipů - slovo "women" jí totiž padá z úst skoro tak často, jako je tomu v případě Baracka Obamy se slovem "change". Hillary zdůrazňuje, že JE ŽENA, že bojuje ZA ŽENY a že by ji tedy PRÁVĚ A ZEJMÉNA ŽENY měly podporovat.
A právě ženy jí teď lámou vaz. Ačkoliv je to k nevíře, jde zejména o feministky. Čím to? Důvodů je několik.
1) interrupční zákon. Ten se dostává do Kongresu poměrně často. Vzhledem k nestabilnímu poměru sil mezi Republikány a Demokraty, z nichž každá ze skupin má na problematiku jiný názor, se o potratech v Americe diskutuje často. Právo na přerušení těhotenství je tak střídavě rozšiřováno i omezováno. Při posledním hlasování o tomto tématu se největší vnitrostranický soupeř senátorky Clinton Barack Obama zdržel hlasování. Respektive hlasoval způsobem "present". Pokoušela jsem se zjistit, proč. Kolují dvě verze. Dle jedné z nich Obama podlehl nátlaku pro-life lobbyistů a chtěl se vyhnout konfliktu. Dle druhé z nich šlo o taktický manévr, který mu byl naopak pro-choice lobbyisty doporučen. Která z verzí je pravdivá, nevím. Každopádně Hillary využila situace a na Obamu tvrdě zaútočila. Zásadní chybu udělala ve chvíli, kdy se vyjádřila v tom smyslu, že Barack Obama je v otázce "choice" dlouhodobě nedostatečně průbojný - jinými slovy, že toto právo žen nikdy dostatečně rozhodně neprosazoval. Šlápla vedle. Na obhajobu Obamy vystoupila celá řada feministek, které pamatují jeho činnost v americkém Senátu, či s ním dokonce v této době spolupracovaly. Tyto ženy jednoznačně odmítly tvrzení Hillary Clinton jako "naprosto lživé" a postavily se na stranu černošského kandidáta. Youtube je plný těchto vyjádření. Stačí si vybrat.
2) slzičky. Hillary Clinton si v krizových chvílích několikrát zaškytala. Nevím, zda si, milý čtenáři, pamatuješ scénu z Americké krásy, v níž jedna z hlavní představitelek, žena ve středních letech, po sebevědomě a dravě cílevědomě stráveném dni, v němž se ostošest snažila prodat dům, a jenž nevedl k uspěchu, zhroutí a rozvzlyká se, načež sama sebe začne drsně fackovat a nadávat si do slabochů. Tolik mi Hillary připomíná... Ve slabších chvílích cítím k téhle senátorce i trochu lítosti. Pak se mi vybaví její program a soucit je pryč. Každopádně - Hillary ukázala své slabosti, párkrát během rozhovorů popotáhla a další rozpor v "ženském hnutí" je na světě. Je pláč vítanou demonstrací lidství a ženství? Nebo jen ukazuje slabost žen? Mužští kandidáti obvykle na tiskovkách nebrečí.
3) Women for Obama. Zatímco Women for Hillary je stará známá organizace, o první jmenované jsem dlouhou dobu nic bližšího nevěděla. Jenže sílí. Obamovo charisma, sociální program a snad i to, že je jediný muž ve své rodině (Barack je ženatý a má dvě dcery), okouzlilo určité skupiny žen a dívek, které s obamovskou plackou na hrudi razí kampani tohoto demokratického kandidáta vzduch.
Závěrem si dovolím zmínit ještě několik konkrétních žen, kterým Hillary Clinton nejspíš nepoděkuje.
Nancy Pelosi - dle US Ústavy třetí nejvýznamnější Američan(ka), vystoupila s tvrzením, že by Hillary měla odstoupit, jelikož fakt, že demokratičtí voliči preferují jejího soupeře, je již zřejmý. Další vyhrocení kampaně podle jejích slov nahrává do karet Republikánům. Clinton však odmítla se vzdát - tak trochu je to sympatické, tak trochu je to sobecké.
Lorna Brett Howard - předsedkyně lokální NOW - organizace pro ženská práva. Zpočátku velká spolubojovnice Hillary se poté, co senátorka dala pokyn k rozeslání ne úplně pravdivého e-mailu o názorech Baracka Obamy, rozhodla z její kampaně odejít a podpořit Obamu. Následně bylo na Youtube umístěno její prohlášení, které se těší slušné návštěvnosti.
ženské celebrity - Jessica Alba, Scarlett Johansson, údajně nejvlivnější žena planety Oprah Winfrey a několik další slavných dam se rozhodlo podpořit Obamu. Oprah se s ním při každé příležitosti líbá a na veřejnosti vždy živě konverzuje s jeho manželkou, Jessica a Scarlett přispěly svou troškou do mlýna a podílely se na předvolebním klipu obamovského tábora.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 varny varny | 7. dubna 2008 v 23:17 | Reagovat

dik za odkaz na lidovkach, rad si tady poctu.Neni moc blogu ke cteni a tech kde je jenom binec, nadavky a "rvacky", kdyz jsem koukal na lide.cz, nebo jak se to jmenuje, vyskakaly na mne vsude opice, srdicka, postavicky a olsenky, uaaa... honem jsem utekl :)))

Hillary nemam rad, je (podle mne) kriva jako savle, nebo lepe jako jeji manzel.Te dame jde pouze o karieru nic vic.Dokazat si neco. Ale to je pouze muj nazor.

Mejte se hezky!

2 b. b. | 7. dubna 2008 v 23:41 | Reagovat

ano, někde je to na člověka staršího dvaceti let příliš divoké a barevné :-) díky za návštěvu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama