Filip obhájil - co to znamená?

18. května 2008 v 11:08 |  politika
Fakt pokračujícího předsednictví Vojtěcha Filipa podle mého názoru indikuje následující:
1) Většina hlasujících byla objektivní a nedala FIlipovi vinu za špatný výsledek voleb do Poslanecké sněmovny, za spor komunistů se sociálními demokraty, za pokračující odpadání členstva (většinou z "přirozených" důvodů - člověk nežije věčně) a neschopnost nabrat mladé voliče, ani za fakt, že sjezd mnoho mimostranických hostů z České republiky nepřilákal. Delegáti KSČM celkem správně zohlednili skutečnost, že za všechny neduhy komunistů nemůže ani tak soudruh Filip, jako spíš program komunistů. Jediné, za co lze konkrétně vedení KSČM přičíst celou vinu, byl trapas s kandidaturou Jany Bobošíkové. To se prostě nepovedlo. Ale kde brát levicové osobnosti, že ano...
2) Většina mladých, radikálních a mladých radikálních komunistů bude asi naštvaná. Vojtěch Filip prostě není ten pravý revolucionář, který by s rudým praporem nad hlavou provolával konec soukromému vlastnictví. Levicovější alternativou k jeho předsednictví by bylo předsednictví Stanislava Grospiče. Jeho kandidatura ale byla, jak se sám nepřímo přiznal, spíše "do počtu". Aby se zase neřeklo, že jsou komunisté nedemokratičtí a vybírají budoucího předsedu jen z jednoho kandidáta, jak se to nedávno stalo jiné nejmenované straně. Radikální komunisty může mrzet, že se Grospič šance plně nechopil, nepostavil se Filipovi jako skutečný konkurent a nepokusil se ve volbě zvítězit. I při své nedostatečné vervě získal 70 hlasů. To vůbec není málo a když už nic jiného, dává to signál, že radikální křídlo KSČM není žádná fata morgana.
3) Delegáti se zachovali konzervativně. A to nejen tím, že znovuzvolili Filipa, ale také tím, že prakticky nedali šanci Soni Markové - jediné kandidující ženě. A - teď to řeknu trochu familierně - ta dáma není neschopná. Její texty k prolematice zdravotnictví patří k tomu lepšímu, co si lze na stránkách KSČM a HaloNovin přečíst. Pokud by se komunisté rozhodli být předvojem a prosadit si do čela ženu, nemusel by to být příliš velký kompromis mezi pohlavím a schopnostmi. Rozhodli se tak neučinit. Možná jsou seznámeni s detailními volebními statistikami - komunisté mají mezi voliči významnou převahu mužů.
4) Komunisté se asi nechtějí otevřít většímu spektru voličů. Odmítli Miloslava Ransdorfa na post předsedy strany. Když jsem průběh jednání sledovala na Aktualne.cz, nemohla jsem si nevšimnout ankety - koho by čtenáři rádi viděli na postu předsedy strany. M. Ransdorf měl v jednu chvíli na svém kontě skoro polovinu všech hlasů - dokonce více než odpověď "je mi to jedno". Ransdorf v čele by pro komunisty znamenal triumf - měli by nejvzdělanějšího a snad i nejinteligentnějšího předsedu. Jeho debaty s Martinem Bursíkem bych si nenechala ujít. Ostatní předsedové - superegoista Paroubek, buran Topolánek ani Čunek bez VŠ by jim nejspíš nemohli důstojně sekundovat.
Tak si říkám - dobře ten sjezd dopadl, což?
Zdroje obrázků: zpravy.idnes.cz, klub-kscm.cz, europarl.europa.eu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lovineska*IN LOVE* Lovineska*IN LOVE* | Web | 21. května 2008 v 14:38 | Reagovat

Díky:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama