Panství (The Manor) - proč ten humbuk?

8. května 2008 v 22:43 |  umění
To byl ale bezvadný propadák - Martin Dejdar, ten nevkusný člověk z TV Nova, se pokusil o velký projekt a příliš neuspěl. Skvělý materiál pro ty nejzapšklejší kritiky (pozn. - kritiků obecně si, narozdíl od mnoha lidí, vážím; teď zmiňuji spíš ty, kteří mají v povaze hyenistické prvky). Dejdar dostal co pro to, padly na něj dluhy a dostal se jednou nohou do umělecké stoky. Tam končí ti, co jim nějaký projekt hodně nevyšel.
Panství jsem neviděla v době, kdy se o něm tolik mluvilo (1999). Dostalo se ke mně až před několika měsíci. Film, o kterém se píše, že je hodně špatný, člověka prostě láká víc než snímek, jemuž jsou dávána přízviska "celkem dobrý". Alespoň u mě to tak funguje. Nejspíš jsem taky trochu bulvární osoba.
Koupila jsem si DVD (stálo mě, myslím, 120 Kč) a vložila jej do počítače. První dojem - tohle se fakt točilo v Česku? Jak jsem zjistila později, za hlavního kameramana filmu byl vybrán Vladimír Smutný. Už kdysi jsem na jeho jméno narazila, když jsem zjišťovala, kdože měl podíl na tak krásných scénách v Koljovi (super film), Tmavomodrém světě (ucházející film) či Popravčím (hrozný film).
Navíc práce kamery byla podpořena úžasným materiálem, na nějž se natáčelo. Různým typům filmové pásky rozumím asi tolik, co jadernému reaktoru, ale ten obraz - s měkkými konturami, plnými barvami a prosycený zvláštní temnotou, se mi prostě moc líbil. Jaký to rozdíl oproti všem těm odporným přepáleným obrazům z většiny českých filmových dílek, na nichž jakýkoliv odlesk udělá při pohybu plynulou bílou čáru a hercům jsou vidět i lupy ve vlasech. Nejhroznějšími ukázkami jsou socialistické seriály. Nelíbí se mi ale ani to, na co se točí levnější produkce dnes...
Vizuální stránka Panství mě přesvědčila o tom, že shlédnutím filmu neztratím čas. Tolik krásné dekadence v každé scéně! Snad jsem se moc soustředila na tyhle detaily, protože pointa filmu mi trochu unikla. Že bych měla vnímat děj jsem si uvědomila až ve chvíli, kdy si jedna žena (krásná Gabrielle Anwar) odváděla jednoho muže (Martin Dejdar) k sobě do ložnice. Asi to měl být happy-end. Vzbouřil se můj konzervativismus (vždyť se skoro neznali!) i smysl pro logiku scénáře (vždyť se skoro neznali!).
No každopádně - byla nutná druhá projekce. Při té jsem jednak už trochu pochytila dějovou linii a jednak jsem si konečně všimla i Petera O´Toola, jehož mi sliboval už booklet DVD. Mihl se tam fakt jenom na chvíli. Prostě reklama na film. Stejně si myslím, že většina lidí v Česku tuhle legendu nezná. Takhle kdyby tam byl nahý Petr Rychlý...
Panství je zvláštní směsicí žánrů. Jde v podstatě o detektivku. Na panském sídle daleko od civilizace krátce po sobě zahynou dva muži. Oba spadnou ze schodů. Detektiv Scotland Yardu "Martin Dejdar" se případ vydává prošetřit. Brzy zjistí, že nejde o banalitu, ale že před ním pět žen, které na panství žijí (paní, její dcera, vychovatelka, kuchařka, služka), něco tají. Scénář je trochu bláznivý, je v něm plno (možná až trochu moc) twistů, děj často mění směr a divák má být překvapován (po takovém třetím obratu však už mírně otupí). Vše je smíseno s - místy celkem podařenými - vtipnými prvky, a to včetně černého humoru.
Co tedy film činí poměrně obstojným? Famózní herečky! Ani jedna není českého původu, jde převážně o Britky.
Stále čarokrásná Greta Scacchi. Křehká Gabrielle Anwar. Sladká Fay Masterton. Laura Harris mnoha tváří. A pohodová Edie McClurg.
Všechny jsou senzační a dodávají filmu šťávu. Bohužel - méně zdatně jim sekunduje Martin Dejdar v hlavní mužské roli. Ne, že by se nesnažil. Prostě se tam nehodí. Chápu, že ve filmu asi musel hrát, ale nějaká pěkná menší role by mu určitě pěkně sedla a nezanechala by na snímku takové následky. Navíc přináší divákovi dilema. Pustit si film s podivným a nepřirozeným českým dabingem, nebo strpět páně Dejdarovu výslovnost v původní, anglické verzi... Druhé je přece jen o něco lepší. Všechny dámy mají krásné hlasy, které jejich postavu výrazně dokreslují. Dabingem toto odpadá. Žel.
Zmínila bych ještě výtku - zbytečný sex, díky němuž se film stává daleko méně sexy, než jakým by byl bez některých nepříliš povedených scén 18plus. Ztrácí se jemná dekadence, přibývá fraškovitosti. Tím spíš, že se tvůrci zřejmě domnívali, že košilatost prodává a nacpali většinu z těchhle momentů i do traileru. Ten bych vám sem vložila, jenže jsem jej na youtube nenašla. Propagace zřejmě nic moc.
K ostatním aspektům filmu jen stručně - fajn hudba, velmi věrohodné "kulisy", slušná režie (Ken Berris) - alespoň do té míry, do níž jsem to schopná posoudit. A pro českého diváka milý bonbonek v podobě rozkošné minirole Jiřího Lábuse.
DVD, které mám doma, je bonusově poměrně bohatě vybaveno a graficky dobře pojednáno. Za pár pětek - dobrá investice.
Proč u velké části odborné veřejnosti vyvolalo Panství tak odmítavé a často ač vysmívačné reakce, to věru nevím. Skoro bych řekla, že to byl na české podmínky trochu moc odvážný projekt - nemohl vyjít. Je to škoda. Na Panství se dá koukat, koupě DVD není ztrátou peněz a oproti české původní tvorbě v podobě Kameňáků a Ordinací v Růžové zahradě je to jednoznačně kvalitní výsledek nejen Dejdarova statečného pokusu. Jak jsem se navíc dozvěděla v 13. komnatě Martina Dejdara, jde o (údajně první!) zcela nezávislý český film - netahali z nikoho peníze. Když Panství porovnám s některými krásnostmi, které jsou natáčeny za peníze daňových poplatníků, je mi trapně za ty, co si na tenhle film neobjektivně a nekonstruktivně, zato však s mimořádnou mírou agresivity, otevírají... pusu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 hbuqswr hbuqswr | E-mail | Web | 30. dubna 2009 v 5:38 | Reagovat

w05ggR  <a href="http://vezjbczebaed.com/">vezjbczebaed</a>, [url=http://qzmbxkqsspzg.com/]qzmbxkqsspzg[/url], [link=http://fflzlmfzskne.com/]fflzlmfzskne[/link], http://xvohkmoqxpgn.com/

2 anonymní kritik (jak jinak, že) anonymní kritik (jak jinak, že) | 7. června 2009 v 11:52 | Reagovat

Film jsem právě teď dokoukal. Je to hrozná pitomost o ničem.

3 ? ? | 12. listopadu 2009 v 15:16 | Reagovat

to chcu vidět jenom nevím proč nám ten debil(rejže) nedal prachy

4 pavel pavel | E-mail | 11. června 2010 v 14:06 | Reagovat

Film se mi také líbil, asi také nejspíš kvůli panu Smutnému, ale atmosféra při vzniku toho filmu byla senzační. Pro film jsme dělali jen webky, ale tahanice o fotky,muziku a další informace ssebou přinesly docela zábavu. http://www.berris.com/manor/

5 . . | 15. února 2011 v 22:12 | Reagovat

Buď zticha taky se ti može stat,že budeš mět dluhů plnou prdel a nebudeš z toho moct ven
film docela ujde,ale musí se nad tím přemejšlet!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama