Červen 2008

regina spektor

30. června 2008 v 5:20 umění
Jsem nevyčerpatelná studnice moudrosti a odkazů na umění. A jelikož je léto - a v létě člověk potřebuje víc hudby než obvykle - rozhodla jsem se otravovat svým vkusem takhle veřejně.
regina spektor - krásná a talentuplná umělkyně, od níž asi všichni znají fidelity, ježto se tenhle song dostal (ach bože!) i do českých rádií. Pro moje fanoušky - koukněte na klip k téhle písničce a víte o mně všechno.
nebuďte proto troubové a seznamte se i se zbytkem toho, co si tahle sověto-američanka (aktuálně už jen to druhé) sama píše, hraje a zpívá... I klipy jsou lahůdkou.
Na youtube a k lepší kvalitě vloženého materiálu se dostanete poklikáním na videa.

scarlett to zkusila

29. června 2008 v 1:44 umění
nedokážu se rozhodnout, zda je to dobrý nebo špatný remake...

Kaijű daisenso

22. června 2008 v 16:54 umění
"Jedna z hlavních inspirací pro ''Mars útočí'' Tima Burtona." - tvrdí booklet.
V japonském filmu z roku 1965 se s Godzillou setkáváme již pošesté. A nutno hned na začátek poznamenat, že slavná potvora zde nehraje jednu z hlavních rolí.
Japonská raketa s dvoučlennou posádkou na palubě míří prozkoumat planetu X, která má být podle ultrapřesné navigace "přímo za Jupiterem". Po přistání vztyčí kosmonauti diplomaticky vlajku japonskou, americkou i prapor OSN a vydávají se pátrat po stopách mimozemské inteligence. Ta si je sama vtáhne do podzemí planety, soudružsky je přivítá a hned se jim svěří se svým problémem. Obyvatele planety X - tedy "Xany" - sužuje už nějakou dobu blesky metající příšera King Gidora, která je nutí uchylovat se do podzemí a proti níž zatím nenašli účinnou zbraň. Věří však, že na Zemi žijí stvoření, která by se s ní mohla setkat v rovném boji. Mají jimi být Godzilla a Radon (to je ten okřídlený). Prosí pozemšťany o jejich zapůjčení s tím, že by jim za to jako odměnu poskytli lék na rakovinu, s níž lidstvo marně bojuje. Lidé nakonec souhlasí. S postupem času však v Japoncích (kteří zde defakto zastupují světovou populaci) sílí nedůvěra vůči Xanům a celá meziplanetární spolupráce se začne komplikovat… No a co by to bylo za film, kdyby se závěrem nekonal střet Godzilla versus lidstvo.
Kaijű daisenso disponuje mnoha zábavnými momenty. Záběr na dva kosmonauty visící hlavou dolů - "Tady je něco špatně." - "Aha, omylem jsem raketu obrátil o 180 stupňů." Nebo zadumaný rozhovor dvou odborníků na vesmír - "Není H20 voda?" - "Ano, je to voda." V neposlední řadě musím zmínit i komičnost samotných scén s příšerkami, které mě osobně skutečně pobavily a ačkoliv Godzillu jako filmový kult příliš nemusím, v tomto snímku se stala mým oblíbencem. Lahůdkou je pochopitelně slavný vítězný godzillí tanec.
Snímek má nesporné kouzlo - byť chvílemi připomíná spíše exkurzi do Legolandu.

Rath minus

2. června 2008 v 20:35 politika
Není to tak dlouho, co jsem tu o Soni Markové napsala, že "není neschopná". Jsem ráda, že se mi to potvrdilo. Chtěla bych jí tímto poděkovat za tento článek. Svým způsobem je smutné, že u komunistů lze najít více rozumu než v sociální demokracii.