Kaijű daisenso

22. června 2008 v 16:54 |  umění
"Jedna z hlavních inspirací pro ''Mars útočí'' Tima Burtona." - tvrdí booklet.
V japonském filmu z roku 1965 se s Godzillou setkáváme již pošesté. A nutno hned na začátek poznamenat, že slavná potvora zde nehraje jednu z hlavních rolí.
Japonská raketa s dvoučlennou posádkou na palubě míří prozkoumat planetu X, která má být podle ultrapřesné navigace "přímo za Jupiterem". Po přistání vztyčí kosmonauti diplomaticky vlajku japonskou, americkou i prapor OSN a vydávají se pátrat po stopách mimozemské inteligence. Ta si je sama vtáhne do podzemí planety, soudružsky je přivítá a hned se jim svěří se svým problémem. Obyvatele planety X - tedy "Xany" - sužuje už nějakou dobu blesky metající příšera King Gidora, která je nutí uchylovat se do podzemí a proti níž zatím nenašli účinnou zbraň. Věří však, že na Zemi žijí stvoření, která by se s ní mohla setkat v rovném boji. Mají jimi být Godzilla a Radon (to je ten okřídlený). Prosí pozemšťany o jejich zapůjčení s tím, že by jim za to jako odměnu poskytli lék na rakovinu, s níž lidstvo marně bojuje. Lidé nakonec souhlasí. S postupem času však v Japoncích (kteří zde defakto zastupují světovou populaci) sílí nedůvěra vůči Xanům a celá meziplanetární spolupráce se začne komplikovat… No a co by to bylo za film, kdyby se závěrem nekonal střet Godzilla versus lidstvo.
Kaijű daisenso disponuje mnoha zábavnými momenty. Záběr na dva kosmonauty visící hlavou dolů - "Tady je něco špatně." - "Aha, omylem jsem raketu obrátil o 180 stupňů." Nebo zadumaný rozhovor dvou odborníků na vesmír - "Není H20 voda?" - "Ano, je to voda." V neposlední řadě musím zmínit i komičnost samotných scén s příšerkami, které mě osobně skutečně pobavily a ačkoliv Godzillu jako filmový kult příliš nemusím, v tomto snímku se stala mým oblíbencem. Lahůdkou je pochopitelně slavný vítězný godzillí tanec.
Snímek má nesporné kouzlo - byť chvílemi připomíná spíše exkurzi do Legolandu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama