Koupili jste cenné kovy? Litujete? Těšíte se?

28. srpna 2008 v 13:30 |  politika
Zlato jako pojistka?
Za poslední rok jsem se setkala hned s několika lidmi, kteří očekávali opravdu radikální pád lidské civilizace - a snad i apokalypsu. Obvykle se k těmto věcem nevyjadřuji, protože já konec světa nečekám a nijak intenzivním strachem netrpím - strach je přece jen negativní emoce, že ano...
Problém spočívá v tom, že v rámci příprav na něco skutečně revolučního, co by podrazilo nohy všem světovým trhům, měnám a vůbec všemu, co je ve sféře ekonomiky tak trochu virtuální, se leckdo vrhl za "stabilní investice". Drahé kovy, jmenovitě zlato, v posledních letech zaznamenávalo slušný růst. Vedlo si dobře prakticky stále od přelomu tisíciletí. Přispěly k tomu tragické teroristické útoky na WTC, po nichž se rozkolísal dolar. Následně, v roce 2004, zlato překročilo hranici 450 dolarů za trojskou unci a vzestup pokračoval. Až do přelomu let 2007/2008.
První graf (zdroj: www.gold4you.cz) znázorňuje vývoj ceny zlata v posledních letech, druhý graf (zdroj: www.sharelynx.com) demonstruje vztah akcií a zlata na časové přímce.
Bohužel, právě poslední měsíce byly poznamenány několika událostmi, které znervóznily celosvětovou politickou scénu a někteří lidé opět propadli představě o blížící se apokalypse. Povzbuzeni z posledních sil stoupající zlatem, tento kov nakoupili. A přišel jeho pokles.
Zlaté skoky tu nejsou poprvé
Ačkoliv je řada lidí přesvědčena, že cena zlata je relativně stabilní a jde proto o bezpečný materiál pro případné investice, skutečnost je trochu složitější. Pojmem "zlaté šílenství" lze totiž označit více událostí než jen historickou zlatou horečku ve Spojených státech. Své by o tom mohli říct (nejen) Britové, kteří pamatují události sedmdesátých a osmdesátých let minulého století, kdy zlato v lednu 1980 nejprve senzačně posílilo - během tří dnů o neuvěřitelných 350 dolarů. Jenže ještě v tom samém měsíci přišlo i ochlazení. Během dvou dnů kleslo zlato opět téměř o 350 dolarů s tím, že propad pokračoval ještě několik dalších týdnů.
S trochou přehánění si lze položit otázku, zda svět v minulých letech nezažil podobnou zlatou horečku v pomalejším tempu. A zda nás nečeká razantní pokles a následné ustálení.
Důvody?
Nejsem ekonom, jen si občas čtu zpravodajství z oblasti makro- i mikro- ekonomiky. Jak se zdá, hlavní důvodem oslabení zlata bude nejspíš levnější ropa a opětovné posílení amerického dolaru.
Jako vždy, existují i v tomto případě "alternativní" teorie. Na jednu z nich jsem narazila při brouzdání youtube vodami.
Týpek vystupující pod nickem djhives se domnívá, že ti, kteří zlato skupovali, jednoduše nalítli a budou litovat. Podle jeho názoru je totiž drtivá většina světového zlata pod kontrolou spolku Illuminati (http://en.wikipedia.org/wiki/Illuminati), pro který je nestabilita této komodity žádoucí. Jako ve všech konspiračních teoriích, jde i v této zejména o politicko - vojensko - ekonomickou moc nad světem. Autor videa působí trochu denervovaně - každému, kdo mu nevěří, nadává do opic či ovcí, nicméně je pravda, že se ve své předpovědi z března letošního roku trefil. Předpověděl totiž propad zlata, který se příliš nečekal - málokdo totiž předpokládál, že se americký dolar i ropa vyhrabou z krize tak rychle. Milému djhives sice přesně nevyšla čísla, trend nicméně předpověděl správně. Dokonce tvrdí, že pád zlata bude pokračovat a chudáci investoři si vyškubou i zbývající vlasy. Možná je ale i druhá varianta - totiž že nakonec se budou smát ti trpěliví, které nestabilní trh nepoleká a oni se zlata nezbaví...
Predikce? Nikdo vám nic neřekne s jistotou
A teď - babo raď. Protože i mě napadaly myšlenky typu - možná by nebylo špatné do nějakého snadno přenosného aktiva investovat. Pár zlatých pidicihliček? Drahý šperk? Investiční diamanty? Mám svým způsobem štěstí - částka, která mi na podobné akce zůstává, je minimální. Věřím, že pro někoho, kdo je schopný vydělat si větší peníze a nechce o ně přijít, je celý problém nesrovnatelně závažnější.
Tento týden v úterý vyšel k celé problematice pěkný článek na Respekt blogu (http://hysek.blog.respekt.cz/c/47518/Za-bricho-se-popadam.html). Ten jen dokumentuje těžko předvídatelnou situaci, v níž se zlato ocitlo. Tak se mi zdá, že než si sledováním měn, akcií a cenných kovů přivodit deprese, raději své skromné úspory investuju do... něčeho mile šíleného.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama