webová prezentace Miloslava Ransdorfa, 65%

23. října 2008 v 8:03 |  média

Miloslav Ransdorf, známý intelektuál, liberální komunista, všeuměl a člověk, jemuž je někdy vyčítána přehnaná záliba v citátech.
Z převážně modrých eurovod míříme na www prezentaci, které vedle klasické černobílé škály dominuje tmavě fialová barva (že by kompromis mezi evropskou modrou a komunistickou rudou?). Pan europoslanec sedí v pravém horním rohu obrazovky, vypadá podezřele lépe než normálně a hledí do světlých zítřků. Nutno říct, že první umělecký dojem z webovek je jednoznačně pozitivní. Kazí jej snad jen červené odstíny páně Ransdorfovy kravaty, které s fialovým oblekem a fialovým webem příliš nekorespondují.Tvůrci stránek byli zřejmě velmi štědří lidé, neb jen co na ransdorf.com člověk přijde, hned je posílán jinam. Úvodní strana je z nepochopitelných důvodů zaplavena nejrůznějšími odkazy. Místo hlášky na uvítání, hodné intelektuála, zde ční odkaz na "Muzeum dělnického umění". Škoda nevyužitého prostoru. Jestlipak pan poslanec ví, že statisticky největší část náhodných návštěvníků odchází z konkrétní internetové stránky ihned, bez dalšího klikání - nezaujme-li je intro.
K orientaci slouží klasické menu vpravo dole. Z nepochopitelného důvodu je při aktivním prohlížení webu permanentně označena položka menu "Ti, kdo pro mě pracují". Zvýrazněna má být pochopitelně vždy ta kategorie, v níž se návštěvník aktuálně nachází. Toto nelogické řešení vnáší do pohybu na stránkách trochu chaosu.Obsahově nejlépe zpracované jsou rubriky "Životní příběh" a "Ransdorf, tentokrát krátce". U každého jiného politika bych musela vytknout toto zbytečné rozdělení jednoho tématu do dvou dílů, nicméně u pana Ransdorfa, toho českého da Vinciho, toto chápu a respektuji :-).


Kritice dělení textového materiálu se přesto nevyhnu. Atraktivní rubriky - třeba "Články a časopisy" aby člověk lovil z minimálně lákavých útrob webu, zatímco po rozkliknutí optimistické položky "Evropská ústava se dá číst..." se objeví jen neklikatelný sken obálky publikace "Evropský parlament a Evropská Ústava". Taková matérie by uvalila chmury i na největšího eurooptimistu.
Chcete-li si počíst, pak jsou vhodným zdrojem lehčího čtení Ransdorfovy glosy. Některé brilantní, jiné však příliš povrchní.
Virtuální prezentaci europoslance Ransdorfa podrážejí nohy školáckého chyby tvůrce stránek a neznalost chování internetového surfaře.
Zaprvé - je podstatné čtenářům nabídnout zajímavý textový materiál v atraktivní vizuální podobě (lidově - plácnout k tomu nějaký obrázek). Pokud se člověk musí k oborným článkům i ke glosám proklikávat na několik pokusů, přičemž se mu některé z nich navíc otevírají v pdf, což leckterý uživatel nemá rád (ideální je dát návštěvníkovi na vybranou), tak to zkrátka odrazuje.
Zadruhé - je známá věc, že kontakt patří mezi ty vůbec nejvyhledávanější informace. Proto - má-li pan europoslanec na úvodní stránce dva kontakty, které nevedou přímo k němu, lze právem očekávat, že maily osobního charakteru budou chodit na adresu webmastera, případně se budou lidé dožadovat hovoru s europoslancem Ransdorfem na telefonu Dělnického muzea. Hřebíčkem do rakve user-friendly pojetí je zjištění, že ten správný kontakt na politika se nachází zcela nesprávně v kategorii "Ti, kdo pro mě pracují".
A zatřetí - není moudré zanedbávat detaily. Ty rozhodují o konečném dojmu. Takže bych doporučila najmout korektora, vyměnit druhému asistentovi pravěkou fotku v profilu, přemístit odkaz na homepage z ocásku menu na jeho vrchol a důsledněji budovat panu europoslanci image levicového intelektuála, což by vzhledem k danému lidskému zdroji nemuselo být obtížné.


Verdikt: Vizuálně pěkný, uživatelsky trochu zmatený web, z něhož by nebylo obtížné vyrobit špičkovou prezentaci. Jen kdyby si subjekt stránek dokázal po kapitalisticku posvítit na zodpovědné osoby...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama