Únor 2009

nešlo o Detektor

23. února 2009 v 22:24 média

Není to tak dávno, co velké vášně vyvolalo stažení pořadu Detektor z obrazovek veřejnoprávní televize. Když byl tento pokus o "záhadologický televizní počin" uveden, rvali si vědci vlasy. Když se posléze na popud četných stížností stáhnul, začali vřískat pro změnu milovníci mystéria a konspirací.

Objektivně vzato, Detektor se moc nepovedl. Za jeho krátkou existenci se podařilo tvůrce usvědčit z celé řady faktických chyb, které v něm zazněly, což bylo zřejmě způsobeno tím, že většina pozvaných řečníků nespadala zrovna pod kategorii akademických kapacit.

Fanoušci pořadu upozorňovali na vysoký rating sledovanosti Detektoru a přisuzovali to jeho novátorskému, "svěžímu" přístupu k událostem, které už hloupí vědci dávno považovali za vysvětlené.

Jenže nedávné dění mě přivádí k domněnce, že tím populárním nebyl ani tak specifický detektorský přístup, jako spíš samotná skutečnost, že se o některých tématech informuje.
Včera se totiž na stránkách České televize objevil solidní dokument z vlastní produkce s názvem Slavné meteority, jehož sledovanost během dvou dnů v archivu překonala číslo 10tis a nadále prudce stoupá.

Hlavní osobností filmového počinu se stal astrofyzik Jiří Grygar a já mohu jen věřit, že to nebyl dokument poslední, neboť se zdá, že na poptávku po populárních tématech zatím Česká televize příliš pružně nereagovala a i takový Detektor proto byl divákovi milejší než ticho po pěšině...